امام مهدی(عج) ذخیره ی امامت

مقدمه

هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ

سوره ی مبارکه توبه آیه33

امام مهدی(عج) منادی ارزش ها

او فرزند امام حسن عسگری(ع) از عترت پیامبر(ص) و مظهر عدل کامل الهی است به گونه ای که حتی جانوران و گیاهان نیز از برکت عدالت و دادگری او بهره مند خواهند شد.

بشریت روزی را شاهد خواهد بود که پرچم صلح، صفا، ایثار، ایمان، کرامت، عدالت، سخاوت و ... هدایت الهی و رحمانی به اهتزاز در آمده است...

ویژگیهای برجسته او

  1. بنده ی خدا
  2. خلق محمدی(ص)
  3. اهل جود و کرم
  4. برپاکننده دولت عدالت

 

ابعاد گوناگون وظایف منتظران

هرچند تکالیف و وظایف منتظران در عصر غیبت فراوان است و بزرگان .... در آثار خود آن ها را بر شمرده اند، ما در این قسمت تنها به بعضی ابعاد آن اشاره می کنیم:

  1. بعد دینداری
  2. بعد دین آموزی و نشر معارف
  3. بعد فرهنگی و اقتصادی
  4. بعد دانش روز و سازماندهی
  5. بعد سیاسی و نظامی

 

آنچه پیش روی شما خوانندگان گرامی قرار دارد بخشی از کلمات، سخنرانی ها، پیام ها و آثار گرانبهای بر جای مانده از امام خمینی(ره) بنیان گذار نظام جمهوری اسلامی درباره امام عصر(عج)، انتظار و وظیفه منتظران می باشد.

 

فصل اول

امام زمان(عج) واسطه فیض و ناظر اعمال

حضرت امام خمینی(ره) وجود امام زمان(عج) را واسطه فیض و عنایات الهی می داند و با کمال افتخار اعلام می دارد آن بزرگوار امروز سکان هدایت را بر عهده دارند.

 

ذخیره خدا

امام خمینی(ره) با اشاره به اهمیت قضیه غیبت و لزوم آمادگی و مهیا شدن برای آمدن حضرت مهدی(عج) در بیانی آورده اند:

«آخرین ذخیره امامت حضرت بقیة الله ارواحنافداه و یگانه دادگستر  بزرگ پرچمدار رهایی انسان از قید ظلم و ستم استکبار ...{می باشد}»

(صحیفه امام، ج 21، ص325)

 

عصاره موجودات

امام خمینی حضرت ولی عصر(عج)را انسان کامل و عصاره موجودات دانسته ذیل آیه«والعصر إنّ الإنسانَ لفی خُسر» می فرماید:

«قسم به عصاره موجودات، عصر، فشرده موجودات، این که فشرده همه عوالم است، یک نسخه ای است، نسخه ی تمام عالم، همه عالم در این موجود، در این انسان کامل عصاره است و خدا به این عصاره قسم می خورد.»

(صحیفه امام، ج 12، 423)

 

بقیة ا... خاتم ولایت

حضرت امام قدس سره در جایی آورده اند:

« ما قائل به این هستیم که نور نبوت و نور امامت از صدر خلقت بوده است و تا آخر خواهد بود.»

(صحیفه امام، ج 2، 250)

 

امام مهدی(عج)، حاکم بر جمیع

امام(رحمة ا...) در فرازی دیگر از سخنان خود می گوید:

«همان طوری که رسول اکرم(ص) به حسب واقع حاکم بر جمیع موجودات است، حضرت مهدی(عج)همان طور حاکم بر جمیع موجودات است...»

 

قرآن تام

به عقیده امام(ره) حاملان واقعی قرآن و دست یافتگان به حقایق و لطایف کلام وحی ائمه(علیهم السلام)هستند و این بزرگواران با تمام وجود تحقق بخش آیات طیبات الهی هستند.

شارح قرآن

امام در جایی دیگر چنین می گوید:«شارح و مبین، آن ذوات مطهره معصومین از رسول خدا(ص) تا حجت عصر(عج) که مفاتیح وجود و مخازن کبر یا معادن حکمت و وحی و اصول و معارف و عوارف و صاحبان مقام جمع و تفصیلند.»

(امامت و انسان کامل، 129)

 

فصل دوم

اصلاح عالم با فداکاری

امام راحل(ره) در جایی با اشاره به ظهور امام عصر(عج) این نکته را یادآور می شوند که، برخی گمان می کنند در یک شب همه ی امور معجزه آسا اصلاح می شود؛ در حالی که پس از ظهور حضرت کوشش ها و فداکاری ها برای سرکوب ستمکاران صورت خواهد گرفت.

 

ریشه کنی اختلافات

امام رضا(ع) فرمودند:« وقتی مهدی(عج)ظهور کند زمین از نورش روشن و ترازوی عدالت بین مردم قرار داده می شود و هیچ کس نمی تواند کوچکترین ظلمی به دیگران روا دارد.»

(فرائدالسمطین، ج 2، 337)

 

طبیبان واقعی بشر

امام راحل(ره)می فرمایند:« واقعا دنیا الان یک مرضی دارد. مرض مزمنی دارد که خوب شدنش به این چیزها نمی تواند باشد، دنیا علیل است ... یکی می خواهد که بیاید احیا کند این افکار را و من امیدوارم که انشاءا... حضرت بقیة ا...(عج) زودتر تشریف بیاورند و این طبیب واقعی بشر، با آن دم مسیحائی خود اصلاح کند این ها را»

(صحیفه امام، ج17، 30)

امام مهدی(عج) مجری و مجدد شریعت

امام خمینی(ره) می فرماید:

«... ما حضرت مهدی(عج) را یکی از افرادی می دانیم که تابع اسلام است، تابع پیغمبر اسلام است... که نور چشم پیغمبر اسلام است و اجرا می کندآن مطالبی را که حضرت رسول اکرم(ص) فرموده است»

(صحیفه امام، ج13، 97)

 

شمع جمع

امام صادق(ع)می فرماید:

«صاحب این امر(غیبت) به طور معمول در میان مردم زندگی می کند. در بازارهایشان رفت و آمد دارد و در مجالس آنان به طور ناشناس حضور می یابد، ولی آن ها وی را نمی شناسند تا آن که خدا به او اجازه بدهد که خود را معرفی کند».

بحارالانوار، ج52، 154)

 

مقدمات ظهور و فرج

امام خمینی(ره) درباره فراهم آوردن شرایط و مقدمات ظهور امام زمان(عج) به وظیفه خطیر منتظران پرداخته و می گوید:

«امید آن است که مسلمانان و مستضعفان جهان به پا خیزند و داد خود را از مستکبران بگیرند و مقدمات فرج آل محمد(ص) را فراهم نمایند»

(صحیفه امام، ج18، 462)

 

تفسیر انتظار

امام خمینی(ره) در تفسیر انتظار سازنده، تحرک بخش و امید آفرین می فرمایند:« نگویید بگذار تا امام زمان(عج) بیاید شما نماز را هیچ وقت می گذارید... امام زمان(عج) آمد بخوانید؟ حفظ اسلام واجب تر از نماز است... این جا ننشینید فقط مباحثه کنید، بلکه در سایر احام اسلام{هم} مطالعه کنید، حقایق را نشر دهید، جزوه بنویسید و منتشر کنید...»

(ولایت فقیه، ص69)

 

 

تکالیف فردی و اجتماعی

انتظار هم «حالت» است و هم «عمل» است و در برخی احادیث«افضل اعمال» است.

 

سلام بر منتظران مهدی(عج)

 

امام راحل(ره) ویژگی های منتظران امام زمان(عج) را«معرفت»، «فداکاری»، «ایثار» و «شهادت» دانسته چنین می فرماید:

«... سلام بر او و سلام بر منتظران واقعی او ... سلام بر ملت بزرگ ایران که با فداکاری و ایثار و شهادت راه ظهورش را هموار می کنند.»

(صحیفه امام، ج 21، 325)

 

جواب برخی برداشت ها

امام خمینی(ره) در مقابل کسانی که می گفتند باید منتظر بود تا امام زمان (عج)خود بیایند و کارها را درست کنند، می فرماید:

«... این منطق کسانی است که می خواهند از زیر بار در بروند...

مسلمان مگر می شود مایل باشد به اینکه یکی زنده باشد و ظلم کند، آدم بکشد؟... مسلمان اگر بخواهد اهتمام به امور مسلمین نداشته باشد که مسلمان{نیست} ... هی هم بگو«لااله الاا...»... در بعضی روایات که من حالا نمی دانم صحت و سقمش را، هست که یکی از چیزهای مستحب این است که مؤمنین در حال انتظار اسلحه هم داشته باشند...

اسلحه داشته باشند برای اینکه با ظلم مقابله کنند...»
(صحیفه امام، ج3، ص341 و 339)

 

در جایی دیگر در جواب آنانی که قائلند باید معصیت زیاد بشود تا حضرت صاحب (عج) بیاید می فرماید:

«نگویید بگذار تا امام زمان(عج) بیاید. شما نماز را هیچ وقت می گذارید تا وقتی امام زمان(عج) آمد بخوانید؟ حفظ اسلام که واجب تر از نماز است...»

(ولایت فقیه، 58)

آماده دیدار شوید

امام خمینی (ره) در کلامی به شیعیان عصر غیبت جهت مهیا شدن برای آمدن حضرت چنین می گویند:

«و خداوند این مولود مبارک را،ما را موفق کند به دیدارایشان که چشمهای ما روشن بشود به زیارت این وجود مبارک که واقعا شخصی است که نمی توانم بگویم شخص اول دنیا و نمی توانم بگویم رهبر،بالاتر از این مسائل هست. خدا همه ما را موفق کند به خدمت ایشان و به خدمت به اسلام و به خدمت به کشور خودمان

»

(صحیفه امام، ج12، 485)

 

ضرورت تشکیل حکومت در همه دوران ها

امام خمینی(ره) در موارد متعدد مطالب علمی،دقیق،خواندنی درباره لزوم تشکیل حکومت حتی در عصر غیبت کبری آن هم برای بسط عدالت،تعلیم،تربیت ،حفظ نظام جامعه ،رفع ظلم و حراست از مرزهای کشور،ارائه دادند : همان دلایلی که لزوم امامت پس از نبوت را اثبات می کند عیناً  لزوم حکومت در دوران غیبت حضرت ولی عصر(عج) را در بر دارد.

(کتاب البیع ،ج2 ،462-461)

 

امام راحل در پاسخ کسانی که می گویند طق حدیث «کل رایة ترفع قبل قیام القائم فصاحبها طاعوت یعبد من دون الله»

(اصول کافی،ج8 ،ص295)

 

می فرمایند:«... این احادیث هیچ مربوط به تشکیل حکومت خدایی عادلانه که هر خردمند لازم می داند نیست ، بلکه در روایت دو احتمال است:یکی آنکه راجع به خبر های ظهور ولی عصر(عج) باشد و مربوط به علامات ظهور باشد و بخواهد بگوید عَلَمهایی که به عنوان «امامت» قبل از قیام قائم برپا می شود، باطل است چنانچه در ضمن همین روایات علامت های ظهور هم ذکر شده است و احتمال دیگر آنکه از قبیل پیشگویی باشد از این حکومت هایی که در جهان تشکیل می شود تا زمان ظهور که هیچ کدام به وظیفه خود عمل نمی کنند و همین طور هم تا کنون بوده ...»

(کشف اسرار 225)

 

آفتاب ولایت

حضرت امام(رضوان ا...علیه)می گوید:

«گویی جهان مهیا می شود برای طلوع آفتاب ولایت از افق مکه معظمه و کعبه آمال محرومان و حکومت مستضعفان...»

(صحیفه امام، ج 17، 481)

 

عصر طلائی ظهور

گسترش عدالت در سراسر گیتی همچنانکه اولین هدف و اصلی ترین برنامه پیامبران بوده است سرلوحه برنامه های امام زمان(عج) است. حضرت امام خمینی در تصویر عصر ظهور آورده اند:

«... نه آن هم این عدالتی که مردم عادی می فهمند که فقط قضیه ی عدالت در زمین برای رفاه مردم باشد، بلکه عدالت در تمام مراتب انسانیت، انسان اگر هر انحرافی پیدا کند... برگرداندن این انحرافات را به معنای خودش، این ایجاد عدالت است در انسان...»

(صحیفه امام، ج 12، %

/ 8 نظر / 82 بازدید
دعوت به همکاری

سیستم همکاری در فروش فایل همکار فایل کسب درآمد از اینترنت واقع روش اول: فروش فایل ها و پروژه های خودتون در سایت ما روش دوم: بازاریابی اگر سایت یا وب لاگ دارید به راحتی می توانید در سایت همکار فایل عضو شوید و کسب درآمد کنید پورسانت 50 درصدی اطلاعات بیشتر http://hamkarfile.ir/page/help

مونا

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. خواستی از وبلاگت درآمد دو میلیون تومانی در ماه کسب کنی به سایت خودتون تشریف بیارین و توضیحاتو مطالعه بفرمایین.

سیدهاشم

می نویسم که شب تار، سحر می گردد یک نفر مانده از این قوم، که برمی گردد… التماس دعای فرج[گل]

اخبار مهدوی

مرا در عمر کوتاهم فقط یک جرعه ی نوش نگاهت بس که تا تن در ختن دارم چونان پروانه ای شیدا غرور آمیز و دست افشان به سوزت من بسازم به سازت من بسوزم ...

سیدهاشم

کربـــلا اتـــمام حجتی است بــرای آنان که ســن و ســال را بــهـانه می کنند بــرای یــاری نکردن امــام...! در کربــلا از شــیرخــواره بـگـیـر تا پـیـرمـرد هــا آمـدنـد یـاری امــام...! ---------------- علامه امینى شب عاشورا براى امام زمان صدقه کنار می گذاشتند و می گفتند: امشب قلب حضرت در فشار است، صدقه براى حضرت فراموش نشود. ┘◄ اللهم عجل لولیک الفرج

لبیک یا خامنه ای

* بسم الله الرحم الرحیم * باسلام/ وبلاگ زیبایی دارید و ان شاالله از شیعیان واقعی آن حضرت باشید . یک پیشنهاد داشتم: کاش برای آهنگ وبلاگتون از آهنگ "صبح وامید" حامد زمانی که بسیار زیباست استفاده کنید. یاعلی...